• Manager - Ryan Olsen

  • Assistant Coach - Scott Deutscher

  • Assistant Coach - Ron Waite

  • Assistant Coach - Josh Johnson

  • #01 - JULIA MASNICA (2023)

  • #04 - STACIA GREGULE (2021)

  • #05 - MARISA CHALMERS (2021)

  • #07 - KYLIE SHRAIBERG (2022)

  • #08 - RILEY PAVELKA (2021)

  • #10 - BRIANNA RIVERA (2021)

  • #16 - TORI WAUNN (2022)

  • #21 - ALLISON CIERO (2021)

  • #22 - MADISON JOHNSON (2021)

  • #25 - BREANNE DEUTSCHER (2021)

  • #28 - KATIE KLEIN (2022)

  • #44 - EMMA AKERS (2021)

16 & UNDER

EMMA AKERS

CLASS OF 2021

CONANT HS

ROSTER

KYLIE SHRAIBERG

CLASS OF 2022

LANE TECH HS

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon

MADI JOHNSON

CLASS OF 2021

FREMD HIGH SCHOOL

The Elk Grove Heat 16u is looking to add another pitcher to the roster for the 2019-2020 Season.  Email Coach Ryan Olsen to schedule a private tryout or for more info.

Tournaments

2020 FALL TOURNAMENT SCHEDULE

Elgin Heat Round Robins

SEPT 7th - 8th

Elgin Sports Complex

(Elgin, IL)

 

King of the Hill Qualifier (PGF)

SEPT 14th - 15th

Sandlots of Salem

(Salem, WI)

NIL Fall Fling Showcase (ASA)

SEPT 21st - 22nd

Elgin Sports Complex

(Elgin, IL)

DeMarini Fall Brawl Showcase

Oct 4th - Oct 6th

Lou Berliner Sports Complex

(Columbus, OH)

Chicago Fall Classic (ASA/PGF)

Oct 12th - Oct 13th

Elgin Sports Complex

(Elgin, IL)

FSOS Top 100 Showcase

Oct 19th - Oct 20th

Grand Park

(Westfield, IN)

Let Play 4 U Showcase (PGF)

Nov 2nd - Nov 3rd

Louisville Slugger Complex

(Peoria, IL)

BREANNE DEUTSCHER

CLASS OF 2021

LEYDEN HS

TORI WAUNN

CLASS OF 2022

BENET ACADEMY HS

BRIANNA RIVERA

CLASS OF 2021

LANE TECH HS

MARISA CHALMERS

CLASS OF 2021

FREMD HIGH SCHOOL

STACIA GREGULE

CLASS OF 2021

GLENBARD WEST HS

JULIA MASNICA

CLASS OF 2023

ELK GROVE HS

ALLISON CIERO

CLASS OF 2021

GLENBARD WEST HS

RILEY PAVELKA

CLASS OF 2021

NAPERVILLE CENTRAL HS

KATIE KLEIN

CLASS OF 2022

ST. VIATOR HS

2017/2018

ACCOMPLISHMENTS

  • 2ND PLACE - THE HOWLING TOURNAMENT

  • 3RD PLACE - ELGIN HEAT CLASSIC 16U TOURNAMENT

  • 2ND PLACE - THE ELK GROVE HEAT CLASSIC USA QUALIFIER

  • 2ND PLACE - HEARTLAND SHOOTOUT USA QUALIFIER

2018/2019

ACCOMPLISHMENTS

  • 2ND PLACE - WINTER CLASSIC QUALIFIER

  • 2ND PLACE - SCHAUMBURG SLUGGERS ASA QUALIFIER

2015/2016

ACCOMPLISHMENTS

  • 1ST PLACE - CRUSH TIDALWAVES NAFA QUALIFIER

  • 2ND PLACE - HOLLOWEEN BASH PGF REGIONAL QUALIFIER

  • 2ND PLACE - MIZUNO HAWKS LAST CHANCE ASA/USA NATIONAL QUALIFER

  • 2ND PLACE - EARLIE BIRDIE NSA NATIONAL QUALIFIER

  • 1ST PLACE - DOWNERS GROVE ASA "A" NORTHERN NATIONAL QUALIFIER

  • 3RD PLACE - LS YOUTH CHAMPIONSHIPS

  • 1ST PLACE - ELGIN ASA/USA NATIONAL QUALIFIER

  • 1ST PLACE - STINGRAY SHOWDOWN

2016/2017

ACCOMPLISHMENTS

  • 2ND PLACE - BIG BASH PUMPKIN BASH PGF TOURNAMENT

  • 1ST PLACE - BATTLE FOR THE CROWN

  • 1ST PLACE - STATELINE FURY SPRING FLING

  • 1ST PLACE - ELK GROVE HEAT PGF SUMMER CLASSIC

  • 2ND PLACE - NSA STATE TOURNAMENT

  • 1ST PLACE - STINGRAY SHOWDOWN

  • 1ST PLACE -  2017 NSA WORLD SERIES CHAMPIONS